Malá Fatra 2012 – den první

Jánošikovy Diery Ve čtvrtek jsme brzy ráno vyrazili na nádraží do Hranic na Moravě, odkud jsme se dostali přímým vlakem až do Žiliny, kde jsme nasedli na autobus do Terchové. Zde nastal největší problém našeho celého výletu – najít ubytování. Tedy to jsme měli dopředu rezervované v penzionu Ludmila. Ovšem najít jen v Terchové byl nadlidský úkol, především způsobený zvláštním uspořádáním pojmenovaných ulic.

Nicméně po několika desítkách minut jsme konečně dorazili na místo. Přivítal nás malý rodinný penzion, který je přímo spojen s domem starší paní. Jelikož jsme byli zrovna jediní návštěvníci, měli jsme kromě pokoje pro sebe i společenskou místnost a kuchyň. Ubytování lze tedy hodnotit velmi pozitivně, přičemž i cena pod 10€ je velmi přijatelná.

Díky brzkému odjezdu jsme vyrazili na první túru ještě týž den dopoledne. Jelikož nás přivítalo krásné počasí, naplánovali jsme první cestu přes Jánošíkovy Diery na Malý Rozsutec.

Malý rozsutec Vyrazili jsme tedy pěšky z Terchové směr hotel Diery. Skrze malebnou vesnici jsme došli až k počátku soustavy soutěsek a vodopádů. Na rozcestí Biely potok začíná modrá turistická trasa, která vede skrze Dolné diery a Horné Diery až do sedla Medzirozsutce.

Kochali jsme se impozantními pohledy na vodopády a divoké koryto potoka, které proudí v soutěsce místy až několik desítek metrů hluboké. Cesta je nejen po přírodních povrzích, ale také jištěna žebříky či železnými mostky. Na půli cesty jsme se zastavili v sedle Podžiar, kde o víkendech funguje malý bufet.

Po zdolání celé trasy vedoucí skrze Jánošíkovy diery jsme se dostali do sedla Medzirozsutce, které nás přivítalo krásnými pohledy na oba Rozsutce. Krásné blankytné nebe přímo vyzívalo k zastávce a vychutnávání si krásné krajiny, což využily desítky turistů. I my jsme se na krátko zastavili a posvačili, načež jsme vyrazili na cestu na Malý Rozsutec.

Malý rozsutec Tentokráte jsme šli chvíli po červené značce, ze které jsme pod vrcholem odbočili na značku zelenou, která vede až zpátky k hotelu Diery. Výstup na Malý Rozsutec nabízí krásné výhledy, ale pro slabší povahy může být poněkud obtížný. Poslední úsek je totiž vcelku náročný a stěna, která se otvírá po pravé ruce, může být pro ty, co si zrovna nelibují ve výškách problém. Obzvláště o víkendu se navíc na tomto úseku tvoří i fronty, protože se musí sestupovat postupně a poměrně pomalu.

Nicméně po zdolání tohoto úseku se už dostáváme na vrchol, který nás přivítá impozantním pohledem na Velký Rozsutec i další vrcholy Malé Fatry. Dobře je také vidět na přilehlou Terchovou a další okolní dědinky.

Zelená značka nás poté zavede z vrcholu Malého Rozsutce, přičemž cesta je poněkud obtížnější, což je způsobeno především nezpevněnou cestou, ze které se ve velkém sypou kameny. Úspěšně jsme dorazili až k rozcestí Biely potok a poté zpátky do Terchové.

1 komentář k “Malá Fatra 2012 – den první”

Napište Komentář