Západní Tatry / Roháče 2014 – 1.den

I letošní rok jsme se vrátili na blízké Slovensko, když jsme se rozhodli navštívit opět o něco vyšší hory – tentokráte Západní Tatry, neboli Roháče. Dlouho avizovaný trek do Roháčů nakonec dostal svou přesnější podobu na poslední červnový víkend. Volání vysokých hor neodolalo rekordních devět lidí, čímž se z letošního, dá se říci už zájezdu, stal ten s nejvyšším počtem účastníků. Otázkou jen zůstávalo, kolik se nás vrátí domů :-). Ubytování jsme si zařídili již nějakou dobu předem přímo v Zuberci v soukromí, což se nakonec ukázalo jako dobrá volba.

Co už ovšem tak pozitivní nebylo, ačkoliv nakonec jen první den, bylo počasí. Vyjížděli jsme ve čtvrtek brzy ráno, ovšem už za mokra. Cestou přes hranice se počasí spíše zhoršovalo a už od Žiliny nás vítal střídavě i déšť. Nakonec jsme do Zuberce dorazili kolem desáté hodiny dopolední. Výhled na Tatry, který nám byl slibován z internetové prezentace našeho ubytování byl tentam, jelikož mlha zakryla veškeré viditelné vrcholy. Měli jsme tak alespoň čas se ubytovat a zjistit nějaké informace od paní domácí. Ta nás ubezpečila, že v případě problémů můžeme klidně volat, jelikož její muž je členem horské služby. No alespoň nějaká jistota :).

Po obědě jsme se rozhodli, že se přeci jen vydáme na nějakou tůru. Počasí se už jakštakš umoudřilo, takže nám nic nebránilo.

Ze Zuberce jsme se tak vydali přímo po žluté značce, když jsme si jako cíl vytyčili vrchol Brestová, který jsme chtěli zdolat přes Ostrý Grůň a sedlo Palenica. Z počátku pohodová cesta po zpevněné cestě se postupně měnila v cestu pokrytou jemným bahnem, které bylo nejspíš naplaveno za uplynulých dešťů. Nicméně jsme i tak pokračovali dále, dokud jsme nenarazili na lesníky, kteří nás upozornili, že turistický chodník, po kterém jsme chtěli pokračovat, je z důvodu nedávné vichřice uzavřen kvůli bezpečnosti turistů.

Tím taky skončila naše tůra první den v Roháčích. Na místě jsme se tedy jen smutně otočili a vydali se zpátky do Zuberce. S očekáváním lepšího počasí jsme se tak mohli jen těšit na další den.

Napište Komentář